Przy tak długiej linii brzegowej, nie dziwi, że wzdłuż wybrzeża Türkiye (Turcji) znajduje się wiele wysp. Oto kilka najpiękniejszych z nich!

Gökçeada to największa spośród tureckich wysp. Położona w pobliżu Çanakkale u ujścia cieśniny Dardanele. Piękna zatoka, Słone Jezioro i skalne grobowce zachęcają turystów do odwiedzin tego miejsca. W pobliżu Stambułu, na Morzu Marmara znajduje się natomiast archipelag Wysp Książęcych. Naturalne piękno i zabytkowe domy największej z nich, Büyükada, co roku przyciągają tysiące turystów.

Inna wyspa, Cunda, znana również jako Alibey, leży na Morzu Egejskim między Çanakkale i İzmirem. Połączona z lądem, mostem, wyspa przez cały rok zachwyca roślinnością i brukowanymi uliczkami. Akdamar, kolejna wyspa jest dość nietypowa, gdyż znajduje się na jeziorze Van we wschodniej Türkiye (Turcji). Jej największą atrakcją jest kościół Świętego Krzyża, nazywany też kościołem Akdamar. Natomiast na wyspie Kekova, w pobliżu kurortu Kaş na Riwierze Tureckiej, znajduje się słynne zatopione miasto w otoczeniu laguny.