W ramach co-developmentu, czyli wspólnego rozwoju, dwie firmy nawiązują współpracę w celu opracowania nowego, zmodyfikowanego lub zoptymalizowanego produktu. Wykorzystując całe dostępne doświadczenie, potencjał, wiedzę i sieć kontaktów, zwiększają w ogromnym stopniu sukces takiego przedsięwzięcia, z korzyścią dla obu stron.

Aby stworzyć udany projekt co-developmentowy, konieczne jest utrzymanie długoterminowej strategii oraz planowania. Jak mówi Cezary Naliwajek, Commercial Director Insulation Europe z firmy Thermaflex, udany co-developent bazuje na doborze odpowiedniego partnera, podjęciu współpracy już na wczesnym etapie, wspólnym rozwoju technologicznym, poszukiwaniu oszczędności, innowacjach, dobrym planie i unikaniu ryzyka.

Jak wygląda taka współpraca w praktyce? Pomocne w zobrazowaniu działań co-developmentu będą dwa przykłady dotyczące szeroko pojętego rynku instalacyjnego.

Przykład z branży instalacyjnej – budowanie przewagi konkurencyjnej

Producent i dostawca urządzeń do ogrzewania podłogowego poszukiwał unikalnego rozwiązania izolacyjnego. Musiało ono spełniać następujące warunki: w założeniu miał to być materiał w 100% nadający się do recyklingu, o określonej klasyfikacji ogniowej oraz niskiej wartość lambda.

Żadna firma nie mogła spełnić tych wymagań, dopiero Thermaflex w pierwszym kroku współpracy dostarczył szczegółowe informacje techniczne na temat dostępnych rozwiązań. Na tym etapie zostały ustalone także między innymi podstawowe zasady tworzenia struktury celowej.

To poskutkowało opracowaniem konkretnego planu, niosącego za sobą stworzenie zupełnie nowego rodzaju materiału. Obie strony skorzystały na tej współpracy – firma producencka otrzymała pożądany materiał oraz wiedzę na temat izolacji polietylenowej. Thermaflex z kolei zdobył wiele nowych informacji na temat typowych zastosowań u klientów z tego sektora i bieżących trendów, których wykorzystanie skutkuje powstaniem nowych rozwiązań – opowiada Cezary Naliwajek, Commercial Director Insulation Europe z firmy Thermaflex.

Przykład z branży morskiej – całkowicie nowe rozwiązanie

W sektorze morskim kauczuk stanowi podstawowy element izolacyjny rur i urządzeń chłodzących. Tego typu prace wykonuje się, zanim agregat chłodniczy trafi do stoczni i na pokład statku, gdzie jest instalowany. Ponieważ kauczuk jest stosunkowo delikatnym materiałem, taka izolacja ulega mechanicznym uszkodzeniom podczas transportu lub już po zamontowaniu na statku – nawet zanim wyruszy on w swoją pierwszą podróż. W rezultacie, żywotność  takich izolacji na statkach jest bardzo krótka i często armatorzy zmuszeni są do kilkukrotnej wymiany izolacji w trakcie eksploatacji statku, co generuje ogromne koszty. Aby to zmienić, armator szukał materiału, który będzie o wiele bardziej wytrzymały niż kauczuk, odporniejszy na uszkodzenia, a także zapewni dłuższą żywotność.

W celu opracowania trwalszego materiału niż dotychczas stosowany kauczuk, Thermaflex wspólnie z producentem urządzeń chłodzących stworzył produkt znacznie bardziej odporny mechanicznie, który spełnia wszystkie przepisy i wymogi jakościowe tego sektora rynku, ma znakomite właściwości izolacyjne i jest nieporównywalnie bardziej odporny na uszkodzenia niż dotychczasowo stosowane materiały– mówi Cezary Naliwajek, Commercial Director Insulation Europe z firmy Thermaflex.

Udana komunikacja podstawą udanych projektów

Podstawą co-developmentu jest jasna i przejrzysta komunikacja w zespole, który składa się z członków dwóch różnych firm. Pracuje on wspólnie nad jednym celem – stworzeniem nowego produktu – a przy tym komunikuje się matrycowo. Takie podejście zapewnia zaangażowanie i wydajność oraz zapobiega niespodziankom. Członkowie zespołu są świadomi postępów drugiej firmy, co sprawia, że współpraca przebiega sprawnie.

Co-development oznacza wspólną pracę. A nasza firma stawia na eksperymentowanie z tworzeniem nowych rozwiązań, co jest unikalne w tej branży. Podczas współtworzenia, firma dzieli się całą swoją wiedzą, umiejętnościami i możliwościami, co przynosi strategiczne korzyści obu stronom. Dzięki zgromadzonej wiedzy w zakresie materiałów izolacyjnych typu „cradle-to-cradle”, innowacjom i szerokiej gamie produktów, Thermaflex może opracować kolejne wyjątkowe rozwiązania dla swoich obecnych i potencjalnych klientów – podsumowuje Cezary Naliwajek, Commercial Director Insulation Europe z firmy Thermaflex.