1. Jakie są rodzaje lodówek wolnostojących?

  2. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru lodówki?

  3. Najważniejsze technologie w lodówkach, o których należy pamiętać

Jakie są rodzaje lodówek wolnostojących?

Lodówka to jeden z najważniejszych sprzętów, dowiedzmy się o niej więcej. Lodówki dzielimy na:

– lodówki jednodrzwiowe

– lodówki dwudrzwiowe side by side

Jaką lodówkę wybierzemy zależy od metrażu, jaki posiadamy, by ją postawić. Dobrze jest planując kuchnię, zacząć plany właśnie od lodówki. Wiele osób kupując lodówkę jednodrzwiową po czasie zmienia zdanie, ponieważ rodzina się rozrasta, nie mieszczą się więc z produktami spożywczymi. Któż z nas tego nie przeżył? Szczególnie przed i podczas świąt, imienin, urodzin, kiedy mamy w domu jakąś uroczystość. Lodówka jednodrzwiowa może posiadać mini zamrażarkę, najczęściej umiejscowioną na górze, względnie chłodziarkę z zamrażarką umiejscowioną na dole. Gdybyśmy jednak stwierdzili, że to dla nas zdecydowanie za mało, mamy możliwość wyboru lodówki dwudrzwiowej side by side. I to jest to, o czym marzą panie domu. To duże urządzenie, posiadające po jednej stronie zamrażarkę, a po drugiej chłodziarkę. Mierzy zwykle około 180 cm wysokości, szerokości około 92 cm. Lodówki side by side posiadają szerszą chłodziarkę i węższą zamrażarkę. Jeśli wybierzemy lodówkę side by side z kostkarką, musimy liczyć się z potrzebą podłączenia jej do wody. Chyba, że wybierzemy lodówkę z pojemnikiem na wodę w chłodziarce. Lodówki podłączone do wody muszą mieć filtry, które należy zmieniać co 3 do 6 miesięcy, zatem jest to dodatkowy wydatek podczas ich użytkowania.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru lodówki?

Patrząc na wszystkie cechy lodówki, trudno jest dokonać wyboru. Producenci chłodziarek oferują coraz to nowe i interesujące rozwiązania. Najłatwiejszy wybór to cena lodówki, ale nie warto się wyłącznie tym kierować. Musimy przyjrzeć się bliżej:

–  Klasie energetycznej lodówki. To dzięki temu wyborowi nasze rachunki za energię mogą być niższe. Jeśli wybierzemy urządzenie klasy A+++, możemy być pewni, że lodówka nie będzie pobierać dużej ilości energii. Faktem jest, że urządzenia tej klasy energetycznej bywają droższe, ale z pewnością się to nam opłaci.

– Kolejna sprawa na którą powinniśmy zwrócić uwagę, to głośność lodówki. Często łączymy kuchnię z salonem lub z jadalnią, zadbajmy więc o nasz spokój i ciszę. Dobra lodówka to cicha lodówka. Ogólnie przyjętym standardem dla lodówek jest poziom hałasu od 40 do 45 dB (decybeli). W ofercie sklepu Neonet znajdują się również lodówki o właściwościach hałasu na poziomie 35 dB, jest to hałas porównywalny do tykania zegara.

– Pojemność lodówki to bardzo ważny aspekt. Lepiej wziąć nieco większą, niż za chwilę denerwować się zbyt małą przestrzenią urządzenia.

 – Wygląd lodówki dla niektórych jest równie ważny, jak cena. Mając ogólny zarys jak będzie wyglądać nasza kuchnia, z łatwością dobierzemy lodówkę pod kątem designu. Wybór w sklepie Neonet pozwoli na dobranie lodówki do każdej aranżacji.

– O sposobie oddawania ciepła rzadko wspominamy, a jednak musimy brać to pod uwagę. Lodówki wolnostojące z nowych serii oddają ciepło bokami, przez co wymagają pozostawienia przestrzeni po obu stronach urządzenia (od 2 do 4 cm, w zależności od firmy).

Najważniejsze technologie w lodówkach, o których należy pamiętać

– Sercem lodówki jest jej agregat, który to sprawia, że jej czynnik chłodniczy krąży po urządzeniu, pozwala utrzymać świeżość przechowywanych produktów. Klasycznym rozwiązaniem jest lodówka z jednym agregatem, ale są również dostępne z dwoma agregatami. Podczas wyjazdu, możemy na przykład jeden z nich wyłączyć. Sprawdza się to również, kiedy dojdzie do awarii urządzenia.

– W lodówkach nowej generacji jest możliwość regulacji temperatury. Panel elektroniczny pozwala zaplanować poziom chłodzenia. Dodatkowy termostat sprzyja niezależnej regulacji oraz pozwoli przyspieszyć chłodzenie.

– W nowych modelach lodówek Samsung zastosowano technologię Twin Cooling system, czyli dwa niezależne obiegi powietrza. Dzięki nim powietrze w zamrażarce ma pozostawać suche, a lodówka ma mieć odpowiedni stopień wilgotności.

– Nowoczesne rozwiązania w lodówkach usprawniają ich pracę. Producenci prześcigają się w ich wymyślaniu. Jednym z takich rozwiązań jest komora zerowa zwana również komorą świeżości. Komora zerowa to specjalna szuflada w lodówce, w której panuje niższa temperatura niż w pozostałej części chłodziarki.

– Antyfinger Print to ciekawa funkcja chroniąca obudowę lodówki przed niezbyt estetycznymi śladami palców.

Jak widać jest na co zwracać uwagę przy zakupie lodówki. Wiele spraw należy dokładnie przemyśleć, od miejsca w którym ma stać, poprzez kierunek otwierania drzwi, na sprawach technicznych kończąc.