Fundusz Status Starter zainwestował 4 mln zł w Sternkraft Polska rozwijającą projekt sztucznej inteligencji w telematyce. Technologia ma między innymi znacząco obniżyć straty w branży transportowej, które w 2020 roku wyniosły 9 mld Euro. Dzięki pozyskanym środkom Spółka stworzy nowe rozwiązania dla przewoźników w całej Unii Europejskiej. 

 

Sztuczna inteligencja diametralnie zmieni branżę transportu drogowego – zarówno cargo, jak i publicznego. Rozwijana przez  Sternkraft technologia Computer Vision, czyli analiza obrazu pojazdów autonomicznych, stawia czoła wielu wyzwaniom, jakimi są między innymi kradzieże, napady, uszkodzenia oraz przestrzeganie BHP floty i kierowców w transporcie drogowym.

Computer Vision zmienia oblicze transportu. Dzięki niemu bezpieczeństwo osób, floty oraz ładunków może poprawić się nawet kilkukrotnie. Liczba problemów związanych z transportem towaru jest znacznie poważniejsza niż wielomiesięczne czy nawet wieloletnie próby uzyskania odszkodowania. Według najnowszych danych, dziennie okradanych jest średnio niemal 50 naczep w całej UE. Technologia, której używamy potrafi zminimalizować ten problem, a także wiele innych – komentuje Marcin Lewicki, założyciel Sternkraft Polska.

Rozwiązanie SafeWay FX2 potrafi o 74% zmniejszyć liczbę kradzieży, oszustw, błędów i nieefektywności w sektorze transportu w Europie i na świecie. Pozwoli to znacząco ograniczyć straty ponoszone przez producentów, firmy transportowe i ubezpieczeniowe. Globalny rynek telematyki komercyjnej do 2022 roku ma wzrosnąć do prawie 70 mld dolarów, a do 2030 r. ma osiągnąć aż 144 mld USD . Oczekuje się, że w najbliższych latach, tj. do roku 2025, średnia roczna stopa wzrostu rynku wyniesie prawie 21%.

Zdecydowaliśmy się zainwestować w firmę Sternkraft Polska, ponieważ stoi za nią zespół o wybitnych kompetencjach. W naszej opinii dynamicznie rosnący rynek telematyki oraz technologii rozpoznawania obrazu, postępująca autonomizacja procesów w logistyce oraz zwiększona niepewność łańcuchów dostaw połączone ze spadkiem cen zaawansowanej elektroniki sprawiają, że Safeway może szybko zrewolucjonizować rynek transportu drogowego w UE – ocenia Stanisław Rogoziński, Partner Funduszu Satus Starter.

SafeWay FX2 to autorska technologia dedykowana sektorowi TSL (Transport-Spedycja-Logistyka). System został dostosowany do wymagających warunków przewozowych: bardzo szerokiego zakresu temperatur pracy, wilgotności, wibracji, oświetlenia, a przede wszystkim ograniczonego dostępu do energii elektrycznej i połączenia z siecią.

Sternkraft Polska niedawno pozyskał pierwszego inwestora zewnętrznego w postaci Akceleratora Technologicznego w Gliwicach. Ponadto projekt otrzymał szereg grantów, a także pierwszą nagrodę w konkursie Amazon AI Start-Up Challenge.

Więcej o systemie Safeway można przeczytać na stronie producenta Sternkraft, który jest członkiem TAPA : http://sternkraft.com/

* * *

Sternkraft Telematics – polsko-niemiecka firma telematyczna z siedzibami w Berlinie i Konstantynowie Łódzkim, która wprowadziła na rynek pierwszy na świecie kompleksowy system ochrony naczep ciężarówek, SafeWay.