Shigeru Ban – architekt zaangażowany społecznie, aktywista, nowator
Japoński architekt to bez wątpienia postać, którą powinien znać każdy, zwłaszcza w świetle ostatnich wydarzeń na świecie. Shigeru Ban zasłynął przede wszystkim tworzeniem niecodziennych konstrukcji, z dwóch przenikających się sfer. Pierwsza z nich to wykorzystanie jako materiału tektury – głównie wykonanych z niej rur. Zaś druga to nowatorskie rozwiązania zapewniające miejsca schronienia osobom, które utraciły dach nad głową w wyniku kataklizmów czy wojen, a także tworzenie dla dotkniętych nimi społeczności obiektów takich jak szkoły, obiekty kultury i integracji społecznej, czy kościoły. Rury tekturowe Shigeru Ban wraz ze współpracownikami zastosował także w projektach z innych dziedzin – na przykład w pawilonie niemieckim na EXPO 2000 w Hanowerze, czy we wnętrzach willi. Prace Japończyka zostały w 2014 wyróżnione Nagrodą Pritkera, zwaną także „architektoniczną Nagrodą Nobla”. Jury nazwało architekta „społecznie zaangażowanym nauczycielem, który może stanowić wzór oraz inspirację dla młodszego pokolenia”.
Shigeru Ban urodził się w 1957 roku w Tokio. Wykształcenie zdobył w Stanach Zjednoczonych – studiował w Southern California Institute of Architecture, a następnie w Cooper Union’s School of Architecture. Swoją pierwszą pracownię założył w rodzinnym Tokio, natomiast obecnie prowadzi także biura w Paryżu i Nowym Jorku. Architekt miał okazję stworzyć schronienia dla uchodźców i ofiar kataklizmów m.in. w Rwandzie, Haiti, Chinach, Indiach, Włoszech czy Japonii. W ostatnich miesiącach pojawił się także w Polsce, gdzie był zaangażowany w budowanie papierowych przegród dla uchodźców z Ukrainy.
Rozwiązanie autorstwa pracowni Shigeru Bana zastosowane w tym roku na terenie Ukrainy, Polski, Słowacji, Francji i Niemiec na potrzeby uchodźców dotkniętych nasileniem rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie to Paper Partition System. Sam w sobie nie zapewnia on schronienia, ale daje namiastkę prywatności osobom, które zostały tymczasowo zakwaterowane zbiorowo w halach sportowych, salach szkolnych czy innych większych przestrzeniach. Pierwsza odsłona systemu przegród o papierowej konstrukcji miała miejsce w 2004 roku po trzęsieniu ziemi w japońskiej prefekturze Niigata. Pierwotny projekt papierowych elementów – PPS1 ¬ miał przekrój kwadratu, co znacząco utrudniało montaż przegród. Z czasem udoskonalono go, zmieniając w konstrukcję zastrzałową, budowaną przy użyciu dwumetrowych, kartonowych tulei. Ostatecznym rozwiązaniem okazał się Paper Partition System 4, który jest aktualnie najbardziej wydajną i praktyczną konstrukcją. Stosowane we wcześniejszych wersjach łączniki drewniane zostały zastąpione poprzez zróżnicowanie szerokości słupów i belek, oraz wiercenie w słupach dziur, w których osadzane są belki.
Poza architekturą humanitarną Shigeru Ban ma na swoim koncie wiele prac w nurcie architektury religijnej, ale także projekty domów, biurowców czy muzeów. W architekturze Shigeru Bana można dostrzec poszukiwanie dbałości o środowisko, która ma swoje odzwierciedlenie w częstym doborze materiałów lokalnych czy dających poddać się recyklingowi. W wielu projektach Shigeru Bana możemy zauważyć obecność drewna, tektury, bambusa czy tkanin.
Paper Partition System autorstwa Shigeru Ban Architects w Polsce
W wyniku współpracy wielu osób i instytucji na początku marca 2022 roku Paper Partition System został zastosowany w punktach recepcyjnych dla uchodźców w Chełmie i we Wrocławiu. W Chełmie zostały też przygotowane elementy, które miasto Chełm wysłało na teren Ukrainy, a Paper Partition System został zrealizowany w kilkunastu miejscach przebywania wewnętrznych uchodźców we Lwowie, Humaniu i Czerwonohradzie. W Polsce Paper Partition System został zamontowany także w miejscach przeznaczonych dla uchodźców pod Jarosławiem, w Przemyślu, Słupsku, Starogardzie Gdańskim i Warszawie. Wykorzystano go w zmodyfikowanej wersji jako system ekspozycyjny wystawy „Plany na przyszłość | LAB” w Warszawskim Pawilonie Architektury ZODIAK. Cześć z użytych w nim rur wcześniej służyła jako konstrukcja przegród dla uchodźców w Chełmie. Z okazji Święta Architektury, organizowanego przez OW SARP, którego tegorocznym tematem przewodnim była „Architektura wobec kryzysu”, warszawiacy mogli zapoznać się z zaangażowaną twórczością Shigeru Bana. W ramach wystawy, w siedzibie SARP zaprezentowano instalację prezentującą w skali 1:1 moduły Paper Partition System wykorzystywane w miejscach przebywania uchodźców.
Wyjątkowa konferencja Geberit i OW SARP
Wystawa „Plany na przyszłość | LAB” i jej finisaż – Święto Architektury dobiegły końca, jednak nie była to ostatnia okazja na zapoznanie się z twórczością japońskiego architekta. Shigeru Ban będzie gościem specjalnym konferencji organizowanej przez firmę Geberit, której partnerem jest Oddział Warszawski Stowarzyszenia Architektów Polskich. Konferencja ,,Shigeru Ban i architektura dla uchodźców” odbędzie się 28 września 2022 roku w Pawilonie SARP w Pałacu Zamoyskich przy ulicy Foksal 2 w Warszawie. Spotkanie poprowadzi Magda Maciąg – architektka, członkini zarządu OW SARP i pełnomocnik ds. programowych ZODIAK WPA. Inicjatorem konferencji i wspierającym wydarzenie merytorycznie jest Hubert Trammer – polski architekt i uczestnik Okrągłego Stołu Nowego Europejskiego Bauhausu. To właśnie w ramach działań tej grupy Shigeru Ban rzucił hasło realizacji Paper Partition System na potrzeby zapewnienia namiastki prywatności dotkniętym nią uchodźcom. Z tej inspiracji zostały nawiązane kontakty, które doprowadziły do realizacji Paper Partition System na terenie Polski, Ukrainy i Słowacji.
Konferencja „Shigeru Ban i architektura dla uchodźców” to niepowtarzalna okazja uczestnictwa w prezentacji twórczości przez samego architekta, połączonej z prezentacjami realizacji Paper Partition System na terenie Ukrainy, Słowacji i Polski, oraz prezentacjami innych przykładów architektury dla uchodźców zrealizowanych na terenie Polski, Rumunii i Ukrainy, przez osoby biorące w nich udział, a także wspólną sesją pytań i odpowiedzi ze wszystkimi prelegentami. Szczegółowa agenda konferencji i link do rejestracji dostępne będą na www.geberit.pl
Rejestracja jest bezpłatna, zapraszamy: https://forms.office.com/r/XK18esAnxt
Więcej informacji na www.geberit.pl
Grupa Geberit to europejski lider w produkcji zaawansowanej technologii sanitarnej. Od momentu jej powstania w roku 1874 jest pionierem w tym sektorze, nieprzerwanie ustanawiając nowe trendy swoimi wszechstronnymi rozwiązaniami. Geberit posiada swoje przedstawicielstwa w blisko 50 krajach w Europie i na świecie, skupia w swoich zasobach 30 zakładów produkcyjnych. Największe zakłady znajdują się w Szwajcarii, Niemczech i Austrii. Siedziba główna znajduje się w Rapperswil-Jona w Szwajcarii, a sama firma jest notowana na Szwajcarskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w Zurychu od 1999 r. Grupa Geberit wygenerowała sprzedaż w wysokości 2,9 mld franków szwajcarskich w 2017 roku zatrudniając około 12.000 pracowników. Zakres produktów obejmuje linię systemów sanitarnych (systemy instalacyjne, spłuczki, baterie umywalkowe, systemy spłukiwania, syfony, toalety myjące), wyposażenie łazienek (ceramikę sanitarną, meble łazienkowe, kabiny i wanny) oraz systemy rurowe (systemy wodociągowe i systemy kanalizacyjne).
5 września 2022 o 20:30
Josephmoify napisał:Gultekin Ben Gultekin Ben
7 września 2022 o 08:17
GeorgeKer napisał:ako rychlo schudnut za tyzden
8 września 2022 o 08:26
ThomasCON napisał:обменник биткоин
11 września 2022 o 15:50
JesseSom napisał:what does earc stand for
11 września 2022 o 20:00
Rudolphpycle napisał:tkgorod.ru/news/29200
12 września 2022 o 18:11
Waynehib napisał:Когда вы боретесь с расстройством, связанным с употреблением алкоголя, вам может казаться, что конца не видно, но вы не должны страдать в одиночестве. Сегодня существует множество вариантов лечения, которые помогут вам излечиться от алкоголизма и вернуться к здоровой и полноценной жизни.
Различные факторы, такие как история болезни, система поддержки и личная мотивация, могут сыграть свою роль в успехе вашего выздоровления. Лечение должно проходить под наблюдением группы медицинских специалистов в реабилитационном центре. По всей стране в центрах лечения алкоголизма работают профессионалы, которые проведут вас через все этапы процесса выздоровления – от детоксикации до жизни после реабилитации. Считайте их своей круглосуточной системой поддержки, которая будет радоваться вашим успехам и вместе с вами преодолевать любые трудности.
Помните, что преодоление алкоголизма – это процесс. Менее половины людей рецидивируют после достижения одного года трезвости. Это число уменьшается до менее 15% после пяти лет трезвости. Чтобы получить наибольшие шансы на долгосрочную трезвость после завершения стационарной или амбулаторной программы, вам следует участвовать в местных группах поддержки и продолжать консультации. Лечение алкоголизма – это инвестиция в ваше будущее. Оно изменит к лучшему не только вашу жизнь, но и жизнь окружающих вас людей, таких как члены семьи и друзья.
https://www.trn-news.ru/digest/105915
13 września 2022 o 14:13
Robertlerly napisał:Click here to visit
15 września 2022 o 22:30
Jasonnig napisał:Exchanger24
21 września 2022 o 19:00
TimothyBeTle napisał:high level movers
23 września 2022 o 08:00
Haroldfledy napisał:Что такое гибкие кабели?
Самый простой кабель – это одножильный провод с пластиковой оболочкой.
Он может гнуться и сохраняет этот изгиб – если вы не делаете это слишком часто, потому что иначе провод ломается.
Такие простые кабели используются в домашних установках.
После установки кабель остается нетронутым в течение десятилетий.
Такие твердые провода не подходят для многих других применений, где кабели должны быть гибкими и эластичными.
Здесь проводники в жилах состоят из нитей – пучков тонких проволок, которые можно сгибать миллионы раз, в зависимости от конструкции, не ломая и не теряя свойств тока или передачи данных.
Одно из самых неприятных мест для кабеля – тяговая цепь. Здесь кабели питания, сервопривода и передачи данных расположены близко друг к другу и перемещаются вперед-назад по мере работы машины.
Иногда со скоростью более пяти метров в секунду с ускорением, превышающим ускорение силы тяжести более чем в пять раз.
Кабели проложены в тяговой цепи таким образом, что они изгибаются только в одном направлении.
КГ 2х120-1
24 września 2022 o 09:41
Haroldfledy napisał:Что такое гибкие кабели?
Самый простой кабель – это одножильный провод с пластиковой оболочкой.
Он может гнуться и сохраняет этот изгиб – если вы не делаете это слишком часто, потому что иначе провод ломается.
Такие простые кабели используются в домашних установках.
После установки кабель остается нетронутым в течение десятилетий.
Такие твердые провода не подходят для многих других применений, где кабели должны быть гибкими и эластичными.
Здесь проводники в жилах состоят из нитей – пучков тонких проволок, которые можно сгибать миллионы раз, в зависимости от конструкции, не ломая и не теряя свойств тока или передачи данных.
Одно из самых неприятных мест для кабеля – тяговая цепь. Здесь кабели питания, сервопривода и передачи данных расположены близко друг к другу и перемещаются вперед-назад по мере работы машины.
Иногда со скоростью более пяти метров в секунду с ускорением, превышающим ускорение силы тяжести более чем в пять раз.
Кабели проложены в тяговой цепи таким образом, что они изгибаются только в одном направлении.
КГ 2х70-1
24 września 2022 o 11:09
Melvinsep napisał:оформить займ на карту