Niegdyś polna droga, dziś tętniąca życiem ulica Chmielna, przy której znajduje się Varso Place, to jedno z najbardziej ruchliwych miejsc stolicy. Częściowo spalona po Powstaniu Warszawskim, powróciła do dawnej świetności. W 2009 roku wschodni odcinek ulicy Chmielnej został wpisany do rejestru zabytków, a już siedem lat później na zachodnim krańcu ulicy rozpoczęła się budowa Varso Place.

Kompleks Varso Place to zróżnicowana i wielofunkcyjna przestrzeń, która zapewnia komfort i sprzyja kreatywności. 53-piętrowy wieżowiec Varso Tower to najwyższy budynek w Unii Europejskiej, o łącznej powierzchni 70 000 m kw. Zaprojektowany przez architektów słynnej, londyńskiej pracowni architektonicznej Foster + Partners.

Varso Place to unikalna inwestycja, która łącząc wiele kontekstów: ekonomicznych, społecznych, kulturowych oraz ekologicznych idealnie wpisuje się w tkankę miejską Warszawy. To nie tylko przestrzenie biurowe, ale również miejsce, gdzie można spotkać się po pracy, do czego zapraszają restauracje i kawiarnie z wyśmienitymi kulinarnymi propozycjami. Dla turystów i przyjezdnych Varso oferuje hotel, a także najwyższy w Polsce taras widokowy, z którego będzie można w przyszłym roku podziwiać panoramę miasta.

Zrównoważona inwestycja

Kompleks Varso Place to jeden z najbardziej ekologicznych budynków w Polsce. Jakość projektu oraz standard rozwiązań proekologicznych zostały potwierdzone międzynarodowym certyfikatem BREEAM na najwyższym poziomie „Outstanding”. Budynki uzyskały także jeden z pierwszych z Polsce precertyfikatów WELL z oceną „Gold”, których audytorzy oceniają wpływ budynków na formę psychiczną i fizyczną ludzi. Oddane do użytku wiosną 2020 roku Varso 1 i Varso 2, zaprojektowane prze pracownię  HRA Architekci, otrzymały już końcowy certyfikat WELL. Jest on wydawany raz na trzy lata, a dodatkowo budynki będą co roku przechodzić specjalistyczne przeglądy raportowane do jednostki certyfikacyjnej. WELL Building Standard™ to obecnie najbardziej znany, globalny system certyfikacji budynków koncentrujący się na potrzebach człowieka. Varso 1 i Varso 2 to z kolei jedne z pierwszy obiektów w Polsce, które przeszły finalną certyfikację, w której ocenie podlega około stu kategorii związanych m.in. z jakością powietrza, wody i oświetlenia. Varso Place posiada również certyfikat WELL Health-Safety, opracowany podczas pandemii COVID-19, który powstał na podstawie wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia, amerykańskiej agencji Centers for Disease Control and Prevention oraz instytutów naukowo-badawczych.

Innowacyjnie Geberit

Realizacja tak ogromnego przedsięwzięcia budowlanego o bardzo wysokich standardach jakościowych i ekologicznych wymaga sprawdzonych dostawców materiałów. Nic dziwnego, że produkty Geberit stały się częścią tego projektu. Wykorzystano je we wszystkich trzech budynkach począwszy od niewidocznych dla użytkowników instalacji, po widoczne, zastosowane w toaletach i łazienkach spłuczki, baterie umywalkowe, przyciski czy rozwiązania całościowe jak Monolith.

Zastosowane systemy kanalizacyjne i odwodornienia dachów marki Geberit, przy tak wysokich budynkach znacznie ułatwiły rozplanowanie instalacji, gwarantując wysoką jakość i niezawodność. Geberit Silent-Pro to idealne rozwiązanie rurociągowe do pionów i podejść kanalizacyjnych podłogowych w projektach budowlanych o wysokich wymaganiach w zakresie izolacji akustycznej. Wykorzystano także innowacyjny podciśnieniowy system Geberit Pluvia do odprowadzania wody deszczowej z dachów, co jest szczególnie istotne w tak wysokich budynkach jak Varso Tower.

Projektując instalacje wodną, ogrzewania i chłodzenia, zastosowano również złączki miedziane Geberit Mapress wraz z rurami miedzianymi. Materiały zastosowane w systemach zaciskowych Geberit Mapress zapewniają precyzyjne i ekonomiczne rozwiązania dla większości przemysłowych instalacji rurowych, w tym instalacji odpornych na wodę morską.

Kolejnym systemem wykorzystanym w budynkach kompleksu Varso Place są rury Geberit Mepla, które  łączą w sobie zalety jakościowe zarówno tworzywa sztucznego, jak i metalu. Rdzeń stabilizujący, który tworzy aluminiowa rura, jest otoczony od zewnątrz powłoką ochronną z PE-RT, która zapewnia ochronę przed korozją i obciążeniami mechanicznymi. Centralna, wzdłużnie zgrzewana doczołowo warstwa aluminiowa sprawia, że rura jest stabilna i stanowi barierę antydyfuzyjną.

W skład systemów rurowych marki Geberit wykorzystanych w instalacjach budynków Varso Place wchodzi także Geberit Volex, który stanowi połączenie ugruntowanych i sprawdzonych technologii: wielowarstwowych i jednorodnych rur oraz połączeń zaciskanych. Wielowarstwowe rury łączą wytrzymałość i niską rozszerzalność termiczną rur metalowych z odpornością na korozję. To wszystko przy zastosowaniu techniki połączenia szybszej od lutowania i spawania. Wewnętrzna warstwa rury systemu Volex jest w pełni odporna na korozję i gwarantuje bezpieczeństwo w kontakcie wody z żywnością.

W budynkach użyteczności publicznej, w szczególności w toaletach niezwykle ważne jest zachowanie wysokich standardów higieny. Pandemia i zwiększona częstotliwość mycia rąk, a zarazem strach przed dotykaniem urządzeń takich jak krany czy spłuczki, wymaga dodatkowych innowacyjnych rozwiązań. Tu naprzeciw wychodzą bezdotykowe systemy marki Geberit  zastosowane w Varso Place. Baterie Geberit Brenta i Geberit Piave są wyposażone w czujnik zbliżeniowy, aktywujący wodę przy każdym zbliżeniu rąk. Zastosowanie ich w łazienkach tego nowoczesnego kompleksu budynków, sprawia, że mycie rąk jest skuteczne i bardziej higieniczne niż dotąd, a technologia i użyte materiały gwarantują wytrzymałość i niezawodność. W strefach toalet wykorzystano bezdotykowy, elektroniczny system spłukiwania do spłuczek podtynkowych Sigma10, który występuje w różnych wersjach – stal szczotkowana lub tworzywo sztuczne, czarny, biały oraz chrom – dzięki czemu można łatwo dopasować przycisk do stylu łazienki. To rozwiązanie proste w użyciu, funkcjonalne i co najważniejsze – bezpieczne, a to priorytet w toaletach publicznych.

Szeroki wachlarz rozwiązań systemowych Geberit daje możliwość projektowania instalacji sanitarnych i grzewczych. Marka przywiązuje ogromna wagę do innowacyjności swoich produktów a także ich ekologicznego charakteru, dzięki temu jest tak często wybierana jako niezawodny partner największych budowlanych inwestycji.

Więcej informacji na www.geberit.pl

Grupa Geberit to europejski lider w produkcji zaawansowanej technologii sanitarnej. Od momentu jej powstania w roku 1874 jest pionierem w tym sektorze, nieprzerwanie ustanawiając nowe trendy swoimi wszechstronnymi rozwiązaniami. Geberit posiada swoje przedstawicielstwa w blisko 50 krajach w Europie i na świecie, skupia w swoich zasobach 30 zakładów produkcyjnych. Największe zakłady znajdują się w Szwajcarii, Niemczech i Austrii. Siedziba główna znajduje się w Rapperswil-Jona w Szwajcarii, a sama firma jest notowana na Szwajcarskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w Zurychu od 1999 r. Grupa Geberit wygenerowała sprzedaż w wysokości 2,9 mld franków szwajcarskich w 2017 roku zatrudniając około 12.000 pracowników. Zakres produktów obejmuje linię systemów sanitarnych (systemy instalacyjne, spłuczki, baterie umywalkowe, systemy spłukiwania, syfony, toalety myjące), wyposażenie łazienek (ceramikę sanitarną, meble łazienkowe, kabiny i wanny) oraz systemy rurowe (systemy wodociągowe i systemy kanalizacyjne).