Prace przygotowawcze na placu budowy Bernardyńskiej, mające na celu ustabilizowanie terenu, rozpoczęto jeszcze w ubiegłym roku. Z początkiem 2022, generalny wykonawca inwestycji – firma Vista Construction – zaczęła kolejny etap budowy, czyli wykonywanie ścianki szczelinowej, stanowiącej zabezpieczenie wykopu, jak i ściany zewnętrzne dwupoziomowego garażu. W tym czasie nad całością prac czuwał ciągły nadzór archeologiczny, gdyż miejsce budowy stanowiło teren średniowiecznej, wrocławskiej fosy.

Projekt zakłada dwa poziomy garażu. Podczas prac, z wykopu musieliśmy się pozbyć wód gruntowych – znajdowały się one 3,5 – 4m od poziomu terenu, a wykop był realizowany do 9 metrów w przegłębianiach. Ścianka szczelinowa jest zabezpieczeniem wykopu i również traktowana jest jako ściany zewnętrzne garażu. To zabezpieczenie jest szczególnie ważne ze względu na pompowanie wody. Dzięki temu nie spompowywujemy wody spod okolicznych budynków, co jest szczególnie ważne z racji okolicznych budynków zabytkowych – w tym Muzeum Architektury i kościoła – wyjaśnia Sławomir Pastor, kierownik budowy inwestycji Bernardyńska.

Na placu budowy pracują dwa żurawie budowlane oraz około 40 osób. Do końca lipca 2022 roku został zakończony poziom -2 podziemnego garażu łącznie ze stropem. Obecnie trwają prace nad ścianami i słupami poziomu -1. Według harmonogramu, prace żelbetowe poziomu -1 potrwają do końca sierpnia bieżącego roku, a całość budowy przebiega bez większych opóźnień.

Wartość dla pokoleń

W ten sposób w sercu Wrocławia powstaje miejsce absolutnie wyjątkowe, które obejmować będzie lokale handlowo-usługowe oraz mieszkania od 30 metrowych lokali typu studio do 200-metrowych penthousów o wyjątkowej wysokości – zaczynającej się od 275 cm  a kończącej na 340 cm.  Inwestycja cieszy się już teraz bardzo dużym zainteresowaniem. Jak mówi Tomasz Szychliński, Prezes Zarządu TOSCOM Development, zapotrzebowanie na takie nieruchomości wiąże się z rosnącymi wymaganiami zamożnego klienta, związanymi z pewnego rodzaju otwartością na konsumowanie swojego sukcesu i chęcią podnoszenia jakości życia.

Wkomponowana w historyczną zabudowę inwestycja Bernardyńska już wkrótce stworzy w sąsiedztwie Muzeum Architektury, Placu Dominikańskiego i Rynku przestrzeń unikalną. Tuż za głównymi podwojami mieszkańców witać będzie okazałe, 100-metrowe, reprezentacyjne lobby, o imponującej wysokości 8 metrów. Poszerzone portale wejściowe do mieszkań, wyciszone korytarze i wykonywane na indywidualne zamówienie drewniane drzwi to elementy, które – dopełnione designerskim wykończeniem klatek schodowych, grafikami na ścianach, wielkoformatowymi płytami ceramicznymi na podłodze i drewnianymi lamelowymi portalami wind – stworzą atmosferę przestrzeni o najwyższej klasie. Z myślą o tych mieszkańcach, którzy pragną w komfortowych warunkach i spokoju pracować lub spotkać się z kontrahentami, zostanie przygotowana przestrzeń coworkingowa z systemem rezerwacji. Na poziomie -1 oraz -2 zaprojektowana została strefa sportu i relaksu – z nowoczesnym, pełnowymiarowym, profesjonalnym kortem do squash i siłownią, a także relaksacyjną strefą SPA, obejmująca dwie duże sauny, jacuzzi, oraz pokoje do masażu i jogi. Komfort przebywania w budynku zapewnią dodatkowo klimatyzowane wnętrza.

Film na temat inwestycji: https://www.youtube.com/watch?v=aOVlt4OvitQ

www.bernardynska.com