Podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru rozwiązań sanitarnych, aby maksymalnie zadbać o komfort i bezpieczeństwo malucha.

Odpowiednia wysokość

Łazienka dla kilkulatka to nie tylko jasne kolory i zabawki, które umilą czas podczas korzystania z toalety. Liczy się przede wszystkim bezpieczeństwo i dobór odpowiednich urządzeń sanitarnych, które ułatwią dziecku naukę samodzielności. O bezpieczeństwo powinniśmy zadbać zarówno w strefie kąpielowej, jak i WC. Samodzielność korzystania z toalety warunkuje przede wszystkim wysokość urządzeń sanitarnych, która musi być dostosowana do wzrostu dziecka.

Standardowo miska ustępowa montowana jest na wysokości ok. 43 cm od podłogi. Z kolei zalecana wysokość dla dzieci w wieku do 3 lat to 26 cm, a od 3 do 11 roku życia – około 32 cm. Rynek oferuje wiele rozwiązań, które umożliwiają najmłodszym swobodne korzystanie z toalety. Warto zwrócić uwagę na dedykowane rozwiązania, np. stelaż podtynkowy do WC stojącego dla dzieci czy multifunkcjonalny terminal WC. W przypadku ostatniego rozwiązania regulacja wysokości ceramiki odbywa się nawet w zakresie 8 cm. Dzięki temu z toalety mogą korzystać zarówno dorośli, jak i dzieci. Warto pomyśleć także o stelażach wyposażonych w elektroniczny system spłukujący lub z możliwością montażu uchwytów – radzi ekspert TECE.

Jeżeli nie mamy możliwości zamontowania umywalki na wysokości dostosowanej do wzrostu dziecka, powinniśmy zaopatrzyć się w specjalny podest. Dzięki temu ułatwimy kilkulatkowi dbanie o higienę i samodzielność podczas korzystania z łazienki.

Bezpieczeństwo kąpieli

Projektanci wnętrz coraz częściej sugerują zastosowanie stanowisk prysznicowych zamiast klasycznej wanny. Walory tego rozwiązania docenią z pewnością dzieci. Brodzik powinien być niski, a jego powierzchnia pokryta antypoślizgową powłoką. Niezwykle praktycznymi rozwiązaniami są uchwyty zamontowane na wysokości dostosowanej do wzrostu dziecka, a także wszelkiego rodzaju siedziska. Pamiętajmy, że w przypadku kabiny bez brodzika niezbędny będzie montaż odpowiedniego odwodnienia liniowego. Usunięcie zbędnych progów, a co za tym idzie zachowanie jednego poziomu posadzki, zapobiega potknięciom oraz upadkom. Przy wyborze tego typu rozwiązań zwróćmy także uwagę czy rynny i ruszty nie posiadają ostrych krawędzi. Dzieci są ruchliwe i uwielbiają zabawy z wodą, więc tym bardziej trzeba zapewnić im bezpieczeństwo w tym zakresie – radzi Andrzej Majewski, ekspert firmy TECE.

Warto także zwrócić uwagę na rozwiązania, które zminimalizują ryzyko poślizgnięcia. Pomogą nam w tym m.in. płytki ze specjalną powłoką, a jeżeli nie mamy możliwości ich wymiany – antypoślizgowe maty.

Przyjazna temperatura zabawy

Niezwykle ważnym elementem jest ustawienie odpowiedniej temperatury wody, dlatego warto zamienić baterie na te z funkcją termostatyczną. Dzięki takiemu rozwiązaniu sami możemy ustawić temperaturę. Nie zapominajmy także, że istotne znaczenie, zarówno ze względów estetycznych, jak i edukacyjnych, ma kolor. Dzieci znacznie chętniej uczą się, gdy stymuluje się je wykorzystując kontrastujące ze sobą barwy. Fakt ten uwzględnijmy podczas aranżowania wnętrza domowej łazienki.

Kąpiel warto połączyć z zabawą. Wystarczy, że wprowadzimy do wnętrza trochę koloru. Zaakcentujmy za pomocą wyrazistych barw tylko konkretne miejsca lub urządzenia. Doskonałym pomysłem dla dzieci uczących się korzystania z toalety „dla dorosłych” będzie np. wybór przycisków spłukujących, których wymienne obudowy mają fantazyjne barwy. Okrągłe przyciski zaintrygują dziecko kształtem i kolorem. Dzięki temu nasze pociechy szybko nauczą się je obsługiwać – podpowiada Andrzej Majewski, ekspert firmy TECE.

Oprócz wspomnianych udogodnień, które zwiększą funkcjonalność łazienki dla malucha, nie zapominajmy także o zabawkach czy dziecięcych akcesoriach. Rodzice mogą więc zainwestować w maty kąpielowe z bajkowymi motywami, kolorowy kubeczek do mycia zębów czy różnokolorowe gąbki. Tak urządzona łazienka nauczy nasze dziecko higieny oraz sprawi mu dużo frajdy.