Wymarzone wnętrze to przytulne wnętrze

Czym są wnętrza na czasie? Według architektki Idy Mikołajskiej to przemyślane projekty na lata, w których mamy czas na życie i nie mamy potrzeby myśleć o kolejnych remontach czy zmianach. To także wnętrza, które żyją z nami i ułatwiają funkcjonowanie w coraz bardziej zapracowanej i pędzącej rzeczywistości.

– Rozmawiając z inwestorami coraz częściej zauważam, że wnętrza przestają być dla nas eksponatem, którym chcemy się jedynie chwalić. Przeciwnie, są przestrzenią dla pasji, pracy, odpoczynku czy spędzania czasu z bliskimi. Klientów interesuje stworzenie spójnej i funkcjonalnej całości, pełnej praktycznych, ułatwiających życie rozwiązań. – mówi architektka Ida Mikołajska, współwłaścicielka pracowni MIKOŁAJSKAstudio.

Wśród najbardziej pożądanych cech mieszkań architektka wymienia przede wszystkim przytulność wnętrza. Jak ją osiągnąć?

– Częstym błędem w projektowaniu jest wybór samych ciepłych odcieni – wbrew pozorom nie zawsze gwarantuje to przytulność, a może przytłoczyć wnętrze. Chcąc osiągnąć zamierzony efekt, najlepiej wykorzystać zbalansowaną paletę barw w tzw. ,,kolorach ziemi” – nawiązujących do natury. Warto postawić też na odpowiednie materiały m.in. drewno, tkaniny, tapety czy dywany. Niemniej istotną kwestią jest również oświetlenie, które należy dostosować do przestrzeni – najlepiej, jeśli wszystkie źródła światła w pomieszczeniu mają ten sam odcień kolorystyczny. Innym powszechnym błędem jest chęć wykorzystania w mieszkaniach oświetlenia imitującego światło dzienne. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że w rzeczywistości ma ono bardzo chłodną barwę i nie sprawdzi się w przytulnych przestrzeniach. – wyjaśnia architektka.

Innowacyjne rozwiązania

Aranżowanie wnętrz na czasie znacznie ułatwiają coraz nowsze rozwiązania technologiczne, dzięki którym architekci i projektanci mogą jeszcze bardziej dostosować daną przestrzeń do indywidualnych wymagań inwestora. Wśród najciekawszych, trendujących obecnie rozwiązań eksperci wymieniają m.in. wielofunkcyjne baterie kranowe filtrujące wodę czy system smart home. W łazience sprawdzi się choćby zainstalowanie toalety myjącej i rozwiazania proponowane przez producentów m.in. Geberit.

– Jako projektanci staramy się wdrażać pomysły, dzięki którym ułatwimy naszym klientom życie. Na bieżąco śledzimy nowinki technologiczne i zastanawiamy się, w jaki sposób moglibyśmy wykorzystać je w aranżacji wnętrz. Doskonałym przykładem jest coraz częściej kupowany przez klientów bezprzewotowy robot sprzątający, samodzielnie odkurzający mieszkanie. Żeby mu to ułatwić, możemy zrezygnować m.in. z progów, które normalnie byłyby dla takiego sprzętu przeszkodą. Projektujemy też wtedy meble na nóżkach na tyle wysokich, by robot swobodnie mógł pod nimi posprzątać, lub takie stojące bezpośrednio na ziemi. – dodaje Ida Mikołajska.

Wspólne cechy dobrego designu

– Dobry design to wypadkowa dobrego projektu i dobrego produktu. Aranżując wymarzone wnętrze warto postawić na jakościowe, przemyślane materiały i dodatki, meble wykonane przez rzemieślników. Są nie tylko estetyczne i wygode, ale przede wszystkim stworzone z dbałością, trwałe i solidne, a dobrze zaopiekowane przetrwają lata. Wartościowy produkt, nawet po upływie czasu będzie ,,dobrze się starzał” i zachowa swój urok. – podsumowuje Ida Mikołajska.

Po dodatkowe inspiracje zapraszamy na www.mikolajskastudio.pl.

O pracowni:

MIKOŁAJSKAstudio to autorska pracownia projektowa Krystyny Mikołajskiej i Idy Mikołajskiej. Matka i córka, obydwie absolwentki Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej w Polsce. Robią to, w czym są najlepsze, starają się realizować wszystkie projekty z sercem i pełnym zaangażowaniem. Projektowanie wnętrz jest ich ogromną pasją, popartą zdobytą wiedzą oraz wieloletnim doświadczeniem. W zespole MIKOŁAJSKAstudio pracują ambitni i profesjonalni architekci, zawsze mający na względzie, że to Klient będzie użytkownikiem zaprojektowanego wnętrza. Dlatego z należytym szacunkiem traktują potrzeby i upodobania Klientów, zarówno w części funkcjonalnej, jak i estetycznej projektu.