Ich relaksujące działanie sprawia, że chętnie po nie sięgamy, a i właściwości lecznicze nie są dla wielu z nas bez znaczenia. Oczywiście wszystko w rozsądnych ilościach.
W Polsce konsumpcja wina charakterystyczna jest dla dobrze wykształconych przedstawicieli klasy średniej i wyższej, mieszkających w dużych ośrodkach miejskich
W chwili obecnej spożycie wina w Polsce utrzymuje się miedzy 2 a 3 litrami na obywatela.

Do wina należy 30% rynku alkoholi w ujęciu ilościowym i 13,7% w ujęciu wartościowym. Oznacza to, że w ciągu jednego całego roku,  Polacy zakupili prawie 80 tys. litrów.

Dlatego coraz chętniej Polacy tworzą w swych domach małe winniczki, aby przechowywać swoje butelki z alkoholem. Coraz rzadziej trzymamy wina w piwnicach czy w barku. W galerii  poniżej znajdują się zdjęcia przeszklonej piwniczki, umieszczonej w podłodze, w kuchni.


Temperatura zapewniana przez podziemne położenie piwnicy, także niepotrzebna jest żadna elektronika poza zwykłym oświetleniem. Świeże powietrze jest doprowadzane za pomocą odpowiedniej rury, podczas gdy zużyte wraca drugą rurą na powierzchnię.

Taki “gadżet” kosztuje 30 000 dolarów! Dostępne są wersje o pojemności od 1000 do 1500 butelek