Wczoraj w Hollywood przez Anne Hathaway i prezesa Amerykańskiej Akademii Filmowej Toma Sheraka została ogłoszona lista nominacji do Oscarów – najważniejszej nagrody filmowej. Pierwszy raz od 1944 roku w głównej kategorii startuje aż 10 filmów. Jest to spowodowane tym, jak mówią przedstawiciele Akademii Filmowej, że wiele świetnych filmów odpada już na etapie nominacji. 

Na czele wyścigu stoją faworyci - „Avatar” i „The Hurt Locker”, którzy otrzymali po 9 nominacji. Wśród nominowanych znalazła się także polsko - niemiecka koprodukcja - dokument „Królik po berlińsku” Bartosza Konopki. Jako kandydat do Oscara obraz został nominowany w kategorii najlepszy film krótkometrażowy.

15 lutego ma odbyć się lunch z nominowanymi. A póki co toczą się spory i dyskusje odnośnie zwycięzców. Mówi się o dominacji „Avatara”, jednak konkurenci nie pozostają na szarym końcu. 
Kto okaże się najlepszym aktorem minionego roku? Który scenariusz najbardziej spodoba się członkom Akademii Filmowej? Laureatów poznamy już 7 marca.

A oto pełna lista nominowanych:

Najlepszy film 
"Avatar", producenci James Cameron i Jon Landau
"The Blind Side" 
"Dystrykt 9", producenci Peter Jackson i Carolynne Cunningham
"Była sobie dziewczyna", producenci Finola Dwyer i Amanda Posey
"The Hurt Locker"
"Bękarty wojny", producent Lawrence Bender
"Precious", producenci Lee Daniels, Sarah Siegel-Magness i Gary Magness
"A Serious Man", producenci Joel Coen and Ethan Coen
"Odlot", producent Jonas Rivera
"W chmurach", producenci Daniel Dubiecki, Ivan Reitman i Jason Reitman

Najlepszy aktor 
Jeff Bridges za rolę w filmie "Szalone serce"
George Clooney za rolę w filmie "W chmurach"
Colin Firth za rolę w filmie "A Single Man"
Morgan Freeman za rolę w filmie "Invictus"
Jeremy Renner za rolê w filmie "The Hurt Locker” 
Najlepsza aktorka 
Sandra Bullock za rolę w filmie "The Blind Side"
Helen Mirren za rolę w filmie "The Last Station" 
Carey Mulligan za rolę w filmie "Była sobie dziewczyna"
Gabourey Sidibe za rolę w filmie "Precious"
Meryl Streep za rolę w filmie "Julie i Julia" 
Najlepszy aktor drugoplanowy 
Matt Damon za rolę w filmie "Invictus"
Woody Harrelson za rolę w filmie "The Messenger"
Christopher Plummer za rolę w filmie "The Last Station"
Stanley Tucci za rolę w filmie "Nostalgia anioła"
Christoph Waltz za rolę w filmie "Bękarty wojny" 
Najlepsza aktorka drugoplanowa 
Penélope Cruz za rolę w filmie "Dziewięć - Nine"
Vera Farmiga za rolę w filmie "W chmurach"
Maggie Gyllenhaal za rolę w filmie "Szalone serce"
Anna Kendrick za rolę w filmie "W chmurach"
Mo’Nique za rolę w filmie "Precious" 
Najlepsza reżyseria 
James Cameron za film "Avatar"
Kathryn Bigelow za film "The Hurt Locker” 
Quentin Tarantino za film "Bękarty wojny"
Lee Daniels za film "Precious" 
Jason Reitman za film "W chmurach" 
Najlepszy scenariusz oryginalny 
"The Hurt Locker" - Mark Boal
"Bękarty wojny" - Quentin Tarantino
"The Messenger" - Alessandro Camon & Oren Moverman
"A Serious Man" - Joel Coen & Ethan Coen
"Odlot" - Bob Peterson, Pete Docter, według pomysłu: Pete Docter, Bob Peterson, Tom McCarthy 
Najlepszy scenariusz adaptowany 
"Dystrykt 9" - Neill Blomkamp i Terri Tatchell
"Była sobie dziewczyna" - Nick Hornby
"In the Loop" - Jesse Armstrong, Simon Blackwell, Armando Iannucci, Tony Roche
"Precious" - Geoffrey Fletcher
"W chmurach" - Jason Reitman i Sheldon Turner 
Najlepszy film animowany 
"Koralina"
"Fantastyczny Pan Lis"
"Księżniczka i Żaba"
"Brendan et le Secret de Kells"
"Odlot"

Najlepszy film zagraniczny 
"Ajami" Izrael
"El Secreto de Sus Ojos" Argentyna
"Gorzkie mleko" Peru
"Prorok" Francja
"Biała wstążka" Niemcy 
Najlepszy film dokumentalny 
"Burma VJ" Anders Ostergaard i Lise Lense-Moller
"The Cove"
“Food, Inc." Robert Kenner i Elise Pearlstein
"The Most Dangerous Man in America: Daniel Ellsberg and the Pentagon Papers" Judith Ehrlich i Rick Goldsmith
"Which Way Home" Rebecca Cammisa 
Najlepsze zdjęcia 
"Avatar" - Mauro Fiore
"Harry Potter i Książę Półkrwi" - Bruno Delbonnel
"The Hurt Locker" - Barry Ackroyd
"Bękarty wojny" -Robert Richardson
"Biała wstążka" -Christian Berger 
Najlepsza muzyka 
"Avatar" - James Horner
"Fantastyczny Pan Lis" - Alexandre Desplat
"The Hurt Locker" - Marco Beltrami i Buck Sanders
"Sherlock Holmes" - Hans Zimmer
"Odlot" - Michael Giacchino 
Najlepsza piosenka 
"Almost There" z filmu "Księżniczka i Żaba", muzyka i tekst - Randy Newman
"Down in New Orleans" z filmu "Księżniczka i Żaba", muzyka i tekst - Randy Newman
"Loin de Paname" z filmu "Paris 36", muzyka - Reinhardt Wagner, tekst - Frank Thomas
"Take It All" z filmu "Dziewięć - Nine", muzyka i tekst - Maury Yeston
"The Weary Kind" z filmu "Szalone serce", muzyka i tekst - Ryan Bingham i T Bone Burnett 
Najlepszy montaż
"Avatar" - Stephen Rivkin, John Refoua i James Cameron
"Dystrykt 9" - Julian Clarke
"The Hurt Locker" - Bob Murawski i Chris Innis
"Bękarty wojny" - Sally Menke
"Precious" - Joe Klotz

Najlepsze efekty specjalne 
"Avatar"
"Dystrykt 9"
"Star Trek"

Najlepsze kostiumy 
"Bright Star" - Janet Patterson
"Coco Chanel" - Catherine Leterrier
"Parnassus" - Monique Prudhomme
"Dziewięć - Nine" - Colleen Atwood
"The Young Victoria" - Sandy Powell

Najlepsza scenografia i dekoracja wnętrz 
"Avatar" - dyrektor artystyczny: Rick Carter i Robert Stromberg; scenografia: Kim Sinclair
"Parnassus" - dyrektor artystyczny: Dave Warren and Anastasia Masaro; scenografia: Caroline Smith
"Dziewięć - Nine" - dyrektor artystyczny: John Myhre; scenografia: Gordon Sim
"Sherlock Holmes" - dyrektor artystyczny: Sarah Greenwood; scenografia: Katie Spencer
"The Young Victoria" - dyrektor artystyczny: Patrice Vermette; scenografia: Maggie Gray

Najlepsza charakteryzacja 
"Boski" - Aldo Signoretti i Vittorio Sodano
"Star Trek" - Barney Burman, Mindy Hall i Joel Harlow
"The Young Victoria" - Jon Henry Gordon i Jenny Shircore

Najlepszy dźwięk 
"Avatar" 
"The Hurt Locker"
"Star Trek" 
"Odlot"
"Bękarty wojny" 
Najlepszy aktorski film krótkometrażowy 
"The Door"
"Istället för abrakadabra"
"Kavi"
"Miracle Fish" 
"The New Tenants"

Najlepszy montaż dźwięku 
"Avatar" - Christopher Boyes i Gwendolyn Yates Whittle
"The Hurt Locker" - Paul N.J. Ottosson
"Bękarty wojny" - Wylie Stateman
"Star Trek" - Mark Stoeckinger i Alan Rankin
"Odlot" Michael Silvers and Tom Myers

Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny 
"China's Unnatural Disaster: The Tears of Sichuan Province
"The Last Campaign of Governor Booth Gardner 
"The Last Truck: Closing of a GM Plant
"Królik po berlińsku"
"Music by Prudence

Najlepszy animowany film krótkometrażowy 
"French Roast" Fabrice O. Joubert
"Granny O’Grimm’s Sleeping Beauty" Nicky Phelan and Darragh O’Connell
"The Lady and the Reaper (La Dama y la Muerte)" Javier Recio Gracia
"Logorama” Nicolas Schmerkin
"A Matter of Loaf and Death" Nick Park