alkohole

Przed nami ostatni weekend karnawału, a co za tym idzie, imprezy, wypady do klubów i pubów, spotkania ze znajomymi, którym często towarzyszą spore ilości alkoholu. Póki zabawa trwa wszystko jest w porządku, ale gdy budzimy się następnego dnia, rozdrażnienie, ból głowy, suchość w ustach i osłabienie sprawia, że wolelibyśmy go przespać. Co zrobić, gdy ból jednak nie pozwala nam spać?

WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) określiła bezpieczną (nie wywołującą szkód psychicznych i fizycznych) dawkę alkoholu, którą może spożyć dziennie mężczyzna. Wynosi ona 4 jednostki standardowe (ok. 40 ml), czyli niecałe 2 piwa. Dla kobiet dawka ta wynosi 2 jednostki (ok. 20 ml), czyli tyle co lampka wina. Jaka jest więc najlepsza metoda by uniknąć kaca? – pić mało, lub wcale. Łatwo powiedzieć, ale gorzej wykonać gdy wokół rozbawieni ludzie wznoszą toasty dając porwać się szampańskiej zabawie.

W Internecie można znaleźć mnóstwo sposobów walki ze „złym samopoczuciem”. Jakie jednak są najlepsze? Większość z nich działa na zasadzie placebo, czyli wierzymy, że to pomoże.

Głównym powodem kaca jest odwodnienie organizmu, więc następnego ranka należy dostarczyć jak najwięcej płynów (najlepiej wody mineralnej), najlepiej jednak odstawić kawę, która również odwadnia organizm. Na organizm świetnie działają pomidory i wszelkie przetwory pomidorowe gdyż zawierają duże ilości potasu. Nie zaszkodzi również spożyć cytrusy, gdyż witamina C świetnie wpływa na oczyszczenie organizmu z toksyn i poprawia samopoczucie. Równie sprawdzonym sposobem jest wypicie soku z ogórków kiszonych bądź kapusty. Inne metody np. spożywanie dużych ilości białka kurzego lub tłustych potraw, nie są potwierdzone badaniami naukowymi, istnieją co do nich pewne teorie (wiąże się to z tym, że nie wiemy w 100% od czego zależy kac, wywołany przekroczeniem bezpiecznej dawki alkoholu). Pomaga również tzw. klin, ale musimy pamiętać, że poprawa samopoczucia po „jednym głębszym” jest chwilowe i może wywołać efekt błędnego koła.

Zapobiegać porannym dolegliwościom możemy przeciwdziałać podczas imprezy. Należy spożywać tłuste potrawy, które pomagają trawić alkohol. Okazuje się, że kac, w dużej mierze, spowodowany jest związkami chemicznymi zawartymi w sokach, którymi popijamy mocniejsze alkohole, a także, wypalane w trakcie zabawy papierosy (te potęgują osłabienie organizmu o co najmniej 30%). Do popicia wybierzmy więc wodę i ograniczmy ilość wypalanych papierosów. Warto również wybrać jeden trunek, którym się raczymy, i nie mieszać różnego rodzaju alkoholi.

Przed spożywaniem alkoholu warto zjeść tłustą potrawę. Środki farmakologiczne, typu 2KC, nie są najlepszym rozwiązaniem. Najprościej mówiąc, przyspieszają one wchłanianie i trawienie alkoholu, a co za tym idzie, szybszą utratę wody z organizmu. Dlatego niejednokrotnie wzmagają skutki przedawkowania alkoholu.

Nie ma sposobu aby uniknąć, lub szybko zwalczyć, kaca, prócz zrezygnowania z alkoholu, ale gdy wykorzystamy powyższe rady, zmniejszymy odczuwanie dyskomfortu wywołanego alkoholem, a wrażenia z zabawy powinny zrekompensować nam odczuwalne jeszcze skutki.

 

 

autor: Rafał Włodarski