Życie bez jakiegoś wyznaczonego sobie hobby byłoby strasznie nudne. Ludzie od wieków pasjonują się różnymi dziedzinami życia, rozwijając pasje i kolekcjonując rzeczy z nimi związane. Niektórzy to miłośnicy muzyki (melomani), inni zbierają znaczki pocztowe (filateliści), drudzy monety (numizmatycy). Istnieją także bibliofile, kolekcjonujący książki. W ostatnim czasie pojawiły się zamiłowania nieco różniące się od standardowych.  
Do nietypowych hobby możemy zaliczyć birofilistykę. Jest to hobby, którym przedmiotem zainteresowania jest piwo oraz wszelkie rzeczy z nim związane. Nie możemy mylić z biromanią, która jest chorobą polegającą na uzależnieniu od piwa. Birofilistyka wywodzi się z Czech, które według wielu są światową stolicą piwa. Od lat Niemieccy piwosze spierają się o pochodzenie tego hobby, ale musimy oddać Czechom co czeskie. 
W Polsce, w kraju, który też może poszczycić się bogatymi tradycjami jeżeli chodzi o bursztynowy napój, kolekcjonerzy spotykają się kilkanaście razy do roku na giełdach kolekcjonerskich. Spotkania birofilów mają miejsce między innymi w Tychach, Żywcu, Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Grodzisku Wielkopolskim czy też Ciechanowie. Największą giełdą w Polsce jest ta w Żywcu, odbywa się co roku w trzeci weekend czerwca na terenie browaru i trwa kilka dni. Spotkanie z piwem w roli głównej przyciąga około 2,5 tysiąca hobbystów. Powodem tak licznej frekwencji, może być fakt równolegle odbywającego się tam festiwalu piwa, gdzie taniej niż zazwyczaj można spróbować nowych specjałów lub ulubionych marek.

Na świecie zdecydowanie największym, organizowanym zlotem briofilów cieszy się Bawaria. Tam właśnie w październiku odbywa się największe święto piwa, „Oktoberfest”, zwane także piwnymi dożynkami. Impreza trwa tam 16 dni, a odwiedzających można odnotować ponad 6 milionów!!! Naprawdę ta liczba mówi sama za siebie. Na ponad 2 tygodnie Bawaria staje się mekką piwa. Można wówczas tam kupić wszystko co jest niezbędne prawdziwemu birofilistykowi w rozwijaniu swojej pasji. Można także spróbować różnych gatunków piwa z całego świata.
Birofilistyka polega na zbieraniu różnych akcesoriów związanych z piwem lub browarami, takich jak:
etykiety piwne
podstawki pod piwo
kapsle
butelki
puszki
szklanki, kufle piwne
inne akcesoria reklamowe (piny, długopisy, breloki, ręczniki barmańskie itp.)

Każde hobby jest dobre, pomaga ono w stworzeniu własnej osobowości, ale także znalezieniu miejsca w grupie o podobnych zainteresowaniach jak własne. Piwo może być pasją, cała sztuka polega jednak na tym by nie stało się ono nałogiem.
tagi: piwo, hobby, alkohol, mężczyzna, nałóg